fa-IR
en-US
fr-FR

پاک آب

Pak ab

سوالات متداول

1- از کجا بدانیم که به یک دستگاه تصفیه آب خانگی نیازمندیم؟ question در تصفیه خانه آب شهر،بهترین تلاش برای تصفیه آب فاقد عوامل بیماری زا ، پاتوژن ها و رسوب ها صورت میگیرد. ولی با این حال ممکن است آبی که از طریق انتقال آب لوله کشی به منزل شما میرسد حاوی رسوب باشد.
بنابراین یک دستگاه تصفیه آب کاهش رسوب بر روی لوله آب ورودی پیشنهاد می گردد.
فیلتر رسوب گیر پاک آب میتواند واشرها و اورینگ های شیر آلات ساختمانی را از خوردگی فلزی زود هنگام محافظت نماید. علاوه بر این، فیلتر رسوب زدایی پاک آب میتواند از انسداد شیر آلات ساختمان،هواسازها و دمنده ها جلوگیری کند.در نهایت دستگاه تصفیه آب پاک آب میتواند رسوب دیگ بخار،رسوب رادیاتور شوفاژ، رسوب آبگرمکن،رسوب چیلر و رسوب برج خنک کننده را محدود نماید.

2- چه سایز فیلترآبی برای دستگاه تصفیه آب خانگی استفاده کنیم؟ برای یک خانه شامل 1 تا 2 سرویس بهداشتی، فیلتر رسوب گیر پاک آب که که شامل یکی از فیلتر کارتریج های PAP11T و PAP101Tمی باشد، مناسب است.
خانه ای که شامل 3 تا 4 سرویس بهداشتی می باشد نیاز به 2 فیلتر کارتریج مانند مدل PAP102T دارد. در صورتیکه لوله کشی آب شهری 1 است، دستگاه تصفیه آب جدید پاک آب مدل PAP902 sanitary و با قابلیت تعویض سریع فیلتر کارتریج برای تصفیه آب کل خانه و یا مدل PAP801-C پیشنهاد میگردد.

3- اگر سختی آب شهر متوسط باشد و نخواهیم از سختی گیر استفاده کنیم، چه راه حل دیگری وجود دارد؟ پاک آب چندین دستگاه تصفیه آب خانگی متشکل از عوامل بازدارنده رسوب دارد. این فیلترکارتریج ها مانند PAP420 از دو مکانیسم برای جلوگیری از رسوب و خوردگی توسط آب سخت استفاده میکنند: 1- جلوگیری از تشکیل رسوب 2- پیشگیری از تاثیرات مخرب آب سخت یا آب خورنده در سطح لوله کشی.علاوه بر این،فیلتر کاریج های دستگاه تصفیه آب خانگی پاک آب ؛شامل پیش تصفیه کن های آبی است که رسوب گیری مؤثرتری داشته و باعث کاهش مصرف فیلتر کاریج در دستگاه تصفیه آب میشود.

4-چه نوع دستگاه تصفیه آب خانگی برای حذف رسوب و کدورت آب باید استفاده کرد؟ دستگاه تصفیه آب خانگی پاک آب مدل PAP110، یک دستگاه تصفیه آب خانگی شامل فیلتر کارتریج های PAP110T و PAP11T بوده که در صورت استفاده از آب طبیعی (منظور آبی است که فاقد ذرات قابل رویت باشد) استاندارد میباشد. در صورتی که ذرات مرئی و عوامل بیماری زا مانند Clogged Aeratorsمشاهده شود،می بایست از فیلتر کارتریج PAP124 استفاده شود. چنانچه میزان کدورت آب زیاد باشد،باید از فیلتر کارتریج های PAP1003 و یا حتی در مقیاس دقیق تر از فیلتر کارتریج PAP1001 استفاده کرد.

5- چه موقع فیلتر رسوب گیر دستگاه تصفیه آب خانگی باید تعویض شود؟ زمانیکه افت فشار آب مشاهده شود، یا هر 3 تا 4 ماه، فیلتر رسوب گیر دستگاه تصفیه آب خانگی باید تعویض شوند.

6- چه موقع فیلتر کربن دستگاه تصفیه آب خانگی باید تعویض شود؟ زمانیکه طعم یا بوی آب نامطبوع شود، یا زمانیکه افت فشارفیلتر ناشی از رسوب مشاهده شود، و یا هر 4 تا 6 ماه، فیلتر کربن دستگاه تصفیه آب خانگی باید تعویض شوند.

7- آیا فیلتر رسوب گیر دستگاه تصفیه آب خانگی پاک آب باعث از بین رفتن لکه های قرمز یا قهوه ای از روی اثاثیه و لباس ها می شود؟ خیر، در شرایطی که شفافیت آب بالا به نظر میرسد نیز اگر آب در جایی باقی بماند،در آن ناحیه ایجاد لکه می کند،مثلا در سرویس بهداشتی و یا جایی که از آب ژاول استفاده شده است ،آب حاوی آهن محلول بوده و چون این آهن به صورت ذرات قابل رویت نیست،روش تصفیه آبی غیر از فیلتر رسوب گیر مورد نیاز است. در این خصوص با کارشناسان پاک آب مشورت کنید و یا به سایت www.pakab.co درباره آنالیز آب جهت تعیین بهترین روش تصفیه آب در ارتباط با این مورد و یا دیگر آلاینده های آب مراجعه کنید.

8- آیا می توان سرب موجود در آب را کاملا از بین برد؟ بزرگترین خطر سرب به دلیل انحلال پذیری ترکیبات سربی در آب است. در حدود سال های 1987 بود که استفاده از سرب منع شد. قبل از آن زمان در هر خانه ای،حتی پس از استفاده از فیلتر جذب سرب در دستگاه های تصفیه آب خانگی مجددا سرب وارد آب میشد.. علاوه بر این، واکنش شیمیایی برای از بین بردن سرب زمان بر بوده و نرخ جریان بالایی دارد.چون بزرگترین خطر سرب در انحلال پذیری در آب است ،لازم میباشد که تصفیه سرب در مراحل نهایی تصفیه آب خانگی ،مانند آشپزخانه یا شیر دستشویی متمرکز شود.

9- آیا می توان هوزینگ فیلتر دستگاه تصفیه آب پاک آب را بصورت افقی یا وارونه نصب کرد؟ فیلترکارتریج های پاک آب در هرجهتی عمل می کنند. اگرچه برای هر موقعیت قرارگیری،غیر از حالت قائم، لازم است محل خروج آب از هوزینگ فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی و نحوه قرار گیری مناسب فیلتر کارتریج، در زمان تعویض فیلتر دستگاه تصفیه آب مد نظرقرار داده شود.

10- آیا می توان فیلترکارتریج رسوب گیر دستگاه تصفیه آب خانگی رابه روش شستشوی معکوس و یا راه های دیگر تمیز کرد؟ بله، شستن ذرات بزرگ آلاینده های آب به سمت خارج از سطح فیلتر کارتریج و یا شستشوی معکوس ،کارایی فیلتر کارتریج را بهتر میکند، اما نهایتا فیلتر کارتریج بطور کامل مسدود شده و باید تعویض شود. خارج کردن آلاینده های آب رسوب کرده درعمق فیلتر کارتریج توسط شستشوی معکوس کاری دشوار است و معمولا شستشوی معکوس بیشتر از یکبار موثر نمی باشد. زمانیکه کل عمق فیلتر کارتریج مسدود شود، می بایست با یک فیلتر کارتریج تمیز تعویض شود.

11- چگونه می توان از نشتی بین محل اتصال فیلتر آب به هوزینگ دستگاه تصفیه آب خانگی جلوگیری کرد؟ با جدا کردن فیلتر آب و هوزینگ فیلتر و بازرسی واشر یا اورینگ،میتوان از نشتی بین محل اتصال فیلتر آب به هوزینگ فیلتر دستگاه تصفیه آب خانگی جلوگیری کرد.چنانچه هر یک از این موارد وجود دارد،باید واشر یا اورینگ دیگری جایگزین شود.در صورتی که واشر یا اورینگ در شرایط مطلوبی قرار داشته باشد،میتوانید محل اتصال فیلتر آب به هوزینگ فیلتر را با روغن خوراکی گیاهی،روغن درجه XX و یا حتی آب، روانکاری کنید.

12- چه مدت زمانی طول می کشد تا دستگاه اسمز معکوس آب RO تولید کند؟ در حدود 24 ساعت طول میکشد تا تانک ذخیره آب خالی (5/2 گالن) پر شود.تولید آب RO نرخ مداوم و پیوسته ای دارد.

13- چه موقع باید فیلترهای پیش تصفیه و ممبران دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس تعویض شود؟ فیلتر پیش تصفیه اولیه باید هر 6 تا 12 ماه تعویض شوند. ممبران اسمز معکوس باید هر 2 تا 3 سال تعویض شود.

14- دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس چه نمک ها و یون هایی را از بین می برد؟ دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس در حدود 95-99 % کل مواد معدنی موجود در آب شامل: نیترات، کلسیم، منیزیم، کلرور، سولفات، سدیم، پتاسیم، سیلیس، آمونیاک، نیتریت را از بین می برد.

15- آیا در دستگاه تصفیه آب پاک آب سختی گیری که در آن نمک استفاده نشود وجود دارد؟ خیر، همه سختی گیرهای آب از یک سیستم احیاء بر پایه نمک استفاده می کنند، اما پتاسیم کلراید یک جایگزین استاندارد و مناسب برای سیستم احیا ء سختی گیر آب بر پایه نمک می باشد.

16- آیا می توان در سختی گیرهای دستگاه تصفیه آب پاک آب از پتاسیم کلراید استفاده کرد؟ بله، در سختی گیرهای موجود در دستگاه تصفیه آب پاک آب می توان از نمک پتاسیم کلراید استفاده کرد.در اینصورت لازم است میزان تنظیم شده نمک را در سختی گیر تا 3 پوند افزایش داد تا اثر کاهش راندمان خنثی شود.

17- چه نوع نمکی در سختی گیر های دستگاه تصفیه آب پاک آب بکار می رود؟ سختی گیرهای موجود در دستگاه تصفیه آب خانگی پاک آب برای استفاده از هر نوع نمکی مانند سنگ نمک و قرص نمک طراحی شده اند. بهترین نوع نمک، نمک کریستال است که در کلیه فروشگاههای خانگی و یا فروشگاههای تجهیزات تصفیه آب قابل دسترسی است.

18- چگونه و چه مقدار نمک به سختی گیرهای دستگاه تصفیه آب پاک آب اضافه می شود؟ تانک ذخیره نمک سختی گیر پاک آب پرشین قابلیت نگهداری حداکثر 160 پوند نمک را دارد.معمولا پیشنهاد میشود که 2/1 تا 4/3 تانک ذخیره، پر از نمک نگه داشته شود. زمانیکه از یک سختی گیر استفاده میکنید، حداقل دو بسته نمک ( هر یک 40 پوند) پیشنهاد میشود.سطح نمک موجود در تانک ذخیره دستگاه سختی گیر آب را مرتبا چک کنید و زمانیکه سطح نمک کم به نظر میرسد،یک بسته نمک دیگر داخل آن بریزید.

19- آیا می توان از نمک کاهش آهن در دستگاه سختی گیر آب استفاده کرد؟ در صورتی که هر میزان آهن در آب شهری وجود داشته باشد،باید از نمک از بین برنده آهن و یا یک محیط کاهنده آهن همراه با نمک موجود در دستگاه سختی گیر آب استفاده کنید.

20- روش های نگهداری عمومی برای سختی گیر آب چیست؟ برای عملکرد بهینه دستگاه تصفیه آب خانگی،پیشنهاد میشود حداقل یک بار در سال تانک ذخیره آب نمک و انژکتورهای داخل دستگاه تصفیه آب خانگی به آرامی تمیز شوند.

21- در صورتیکه تانک ذخیره آب نمک دستگاه سختی گیر پر از آب باشد، چه میتوان کر د؟ در صورتیکه دستگاه سختی گیر آب چندین سال استفاده شده باشد، پیشنهاد میشود که تانک ذخیره آب نمک و انژکتورها تمیز شوند. پس از فرایند تمیز کردن ،مجددا به صورت دستی دستگاه سختی گیر آب را راه اندازی کنید.در صورتیکه مشکل همچنان برطرف نشد،با متخصصین پاک آب تماس گرفته و یا به یک شرکت خدماتی تصفیه آب مراجعه فرمایید.

22- آیا دستگاه سختی گیر آب، طعم آب را شور می کند؟ خیر، دستگاه سختی گیر آبی که به درستی کار کند به جز سدیم یا پتاسیم (در صورت استفاده از پتاسیم کلراید) نمکی به آب اضافه نمیکند.

23- من در یک رژیم غذایی کم سدیم هستم و نباید سدیم اضافی در آب مصرف کنم. چه کار باید کرد؟ پیشنهاد میشود از یک دستگاه تصفیه آب اسمز معکوس پاک آب ،مانند AP-RO5500 که مواد معدنی موجود در آب را کاهش میدهد استفاده نمایید.

24- سختی گیر موجود در دستگاه تصفیه آب خانگی، آب نرم تولید نمی کند. چه کارباید کرد؟ تانک ذخیره آب نمک و انژکتورها را تمیز کنید. دستورالعمل چگونگی این کار در راهنما آمده است. در صورتیکه مشکل برطرف نشد، با متخصصان پاک آب و یا شرکت خدمات کیفیت آب تماس بگیرید.

25- RO چیست؟ (اسمزمعکوس چیست؟) فرایندی است که در آن از فشار برای معکوس نمودن جریان اسمزی آب از درون یک ممبران نیمه‌تراوا استفاده می‌شود. اگر یک ممبران نیمه‌تراوا بین دو محلول آب خالص و آب ناخالص قرار گیرد آب بطور طبیعی و تحت خاصیت اسمزی از غلظت پایین تر به غلظت بالاتر جریان می‌یابد. این پدیده تا زمانی که پتانسیل‌های شیمیایی دو طرف برابر گردند ادامه خواهد یافت. در حالت تعادل اختلاف فشار بین دو طرف غشا برابر اختلاف فشار اسمزی است. اگر فشاری برابر با اختلاف فشار اسمزی به محلول غلیظ‌تر اعمال گردد جریان آب قطع خواهد شد. در صورتیکه فشار اعمال شده بیشتر از فشار اسمزی باشد جهت جریان طبیعی آب معکوس خواهد گردید.

26- ممبران چیست؟ ممبران اسمز معکوس لایه ای نازک است که اجازه عبور یون های خاصی را از غشا خود نمی دهد. طبق توانایی ممبران در حذف یون ها از محلول ها، کاربرد اصلی آن در حذف نمک از محلول های آبی می باشد. قبل از سال 1990 از سلولز استات در ساخت ممبران استفاده می شده است اما بعدها با ترکیبات پلی آمیدی تعویض شد. زیرا پلی آمید دارای قابلیت حذف نمک بالاتر با مصرف انرژی کمتر می باشد. بدلیل قابلیت حذف یون های غیر محلول از محلول بدون تغییر فاز از ممبران اسمز معکوس جهت حذف نمک، TDS و نیترات آب استفاده می شود.

27 - روشهای حذف نیترات آب و مضرات آن در آب آشامیدنی چیست؟ - دستگاه تصفیه آب خانگیPERMO SOURCE شرکت پاک آب کاملا نیترات آب را صفر می کند.
از مضرات نیترات در آب آشامیدنی می توان به نرسیدن اکسیژن کافی به بافت ها، تیرگی رنگ پوست در نا حیه دور چشم و دهان ( سندرم Blue Baby) و ....اشاره داشت.
مطالعات انجام شده در دانشگاه کلمبیا نشان داده که رابطه معنی داری بین شیوع سرطان معده وغلظت نیترات درآب آشامیدنی برداشت شده از چاه ها وجود دارد.